Zapraszamy do wspólnego, zimowego robótkowania. Nic nie zastąpi pary drutów bądź szydełka, kłębka włóczki i kubka goracej herbaty, kawy lub kakao, gdy za oknem piękny, biały śnieg lub wstrętna plucha, a temperatura na pewno poniżej zera. Zima jest właściwą porą roku, gdy z ochotą założymy wszelkie stworzone przez nas swetry, kurtki, czapki, szale, rękawiczki... Zaś obdarowani naszymi dziełami bliscy, zapewne ucieszą się z prezentów - bo zima, to czas na prezenty pod choinkę - serwetek dla mamy i cioci, okrycia na głowę, ręce i szyję dla bliskich sercu, przyjaciół i dzieci. To także czas na choinkowe ozdoby - szydełkowe aniołki, bombeczki, dzwoneczki, gwiazdeczki i inne drobiazgi. To jednak przede wszystkim czas, który powinniśmy choć trochę przeznaczyć na relaks, odpoczynek podczas Świąt czy ferii zimowych, a robótkowanie jest najlepsze, bo to twórcza forma terapii.
Blog > Komentarze do wpisu
Niewielkie zmiany - zasady współblogowania


1. Formatowanie tekstu.

Myślę, że z formatowaniem tekstu nie powinno być trudności.

2. Wstawianie zdjęć.
Nieco problemów może wystąpić przy wstawianiu zdjęć do notatek
, więc parę słów na ten temat.
Przygotowanie do wstawienia i dodanie do zasobów wykonuje się jak dotychczas.

Uwaga:
Przed dodaniem zdjęcia do zasobów należy sprawdzić, czy na liście zasobów nie ma pliku o takiej samej nazwie, jak nasz plik. Jeśli istnieje, wówczas trzeba zmienić nazwę swojego pliku przed dodaniem do zasobów. 

Wstawianie zdjęcia do notki jest następujące:

- klikamy na pasku narzędzi na ikonkę z drzewkiem - otworzy się okno "Wstaw/ edytuj obrazek";

- w tym oknie klikamy na ikonkę "Przeglądaj" znajdującą się po prawej stronie paska URL - pojawi się okno z listą zasobów;

- klikamy na napis "oryginał" przy nazwie pliku z naszą fotką (jak dotychczas) - otworzy się okienko "Wstaw..." z adresem URL obrazka. Teraz należy wpisać w linii "Opis obrazka" tekst (co jest na zdjęciu) - ten tekst pojawi się po najechaniu myszką na fotkę opublikowaną na blogu. Teraz klikamy na "Wstaw" - zdjęcie umieszcza się w naszej notce.

Uwaga:
Fotkę należy dopasować tak, aby w okienku edycji jej szerokość nie wykraczała poza ikonkę drukarki z paska narzędzi. Nie nastąpi wówczas zdeformowanie szerokości obszaru bloga.
Najlepiej dodawać zdjęcia już zmniejszone, których szerokość nie przekracza 500 pikseli. Jeśli jednak zdjęcie jest większe, to możemy dopasować je jednym z poniższych sposobów.

Jeden sposób dopasowania zdjęcia:
Należy kliknąć na wstawione  zdjęcie - w narożnikach pojawią się kwadraciki.
Teraz przycisnąć lewy klawisz myszki na np. prawym górnym kwadraciku i ciągnąć po skosie do środka, gdy brzeg obrazka nie przekracza kreski za ikoną drukarki, można puścić klawisz i zdjęcie jest dopasowane.

Inny sposób dopasowania zdjęcia:
W okienku wstawiania obrazka, w zakładce WIDOK należy wpisać szerokość nie większą niż 500 px (wymiar pierwszy z lewej), drugi wymiar ustali się automatycznie.

3. Wymiana zdjęć.
Jeśli koniecznie chcemy wymienić zdjęcie, to usuwamy niechciane (uwaga! nie usuwać cudzego zdjęcia). W zasobach, z lewej strony nazwy zdjęcia klikamy w kwadraciku (pojawia się zaznaczenie) i na dole listy zasobów klikamy na "Skasuj zaznaczone".
Dodajemy do zasobów właściwe zdjęcie o tej samej nazwie, wówczas ono automatycznie wstawi się w notce, w miejscu usuniętego zdjęcia. Jeśli wymieniane zdjęcie (plik) ma inną nazwę, w
chodzimy do edycji swojej notki, usuwamy pozostałość po poprzednim zdjęciu i wstawiamy nowe.

4. Wstawianie linków.
Wpisujemy adres, który ma być linkiem i naciskamy po nim spację albo enter. Przed wpisaniem adresu także naciskamy spację, aby zapis adresu nie łączył się ze słowem z tekstu.

Jeśli chcemy, aby wyraz lub zdanie było jednocześnie linkiem, zaznaczamy tekst przeciągając po nim myszką. Gdy tekst jest zaznaczony, klikamy na narzędzie obrazujące ogniwko łańcuszka - otworzy się okno "Wstaw/edytuj link". W pasku URL wpisujemy lub wklejamy (uprzednio skopiowany adres  danej strony) i klikamy na "Wstaw".

Na podstawie ewentualnych pytań (zapisanych w komentarzach), 
przygotuję odpowiednią notatkę.

Bardzo proszę, zaglądajcie czasem do kategorii "Żeby było jasne..." lub sprawdźcie, czy w zakładce "Ważne - na skróty" nie pojawił się nowy link.

Te informacje sporządzane są dlatego, że blog redaguje wiele osób i ważne jest, aby wszystkie osoby stosowały się do tych samych reguł.

Pozdrawiam.
Splocik

niedziela, 14 stycznia 2007, olimpijskie

Polecane wpisy

  • Kodowanie zdjęć

    Przed umieszczeniem zdjęcia w zasobach bloga, proszę przeczytać notkę w zakładkach lub kliknąć TUTAJ . Pozostałe zasady dotyczące zdjęć są bez zmian.

  • Aktywne przez cały rok

    Wszystkie wspólne blogi od 13 czerwca 2007 roku są aktywne przez cały rok. Dlaczego? Ze względu na osoby rozsiane po świecie. Wczasie, gdy my (w Polsce) mamy w

  • Dwa blogi

    Zaczynamypisać notki na dwóch blogach. Tutaj nadal wpisujemy notki o robótkowaniu zimowym. Natomiast tematy związane z robótkami wielkanocnymi, wpisujemy na blo

Komentarze
2007/01/14 19:45:35
Jasne jak księżyc w pełni, a jak będzie w praktyce? - pożyjemy, zobaczymy!!!
Pozdrawiam
-
2007/01/15 16:30:17
Zmierzyłam się z tym nowym edytorem i przyznam, że "nie taki diabeł straszny jak go niektórzy malują" - skoro ja laik sobie poradziłam (oczywiście korzystając z Twoich wskazówek), to napewno inni sobie także poradzą. Pozdrawiam
-
2007/01/17 08:15:41
Oj, chyba wszyscy się wystraszyli, tak tu pusto.
-
2007/01/17 09:30:37
Maknetko - dawno tu nie byłaś (u siebie też). To jest specjalne ustawienie, aby wszystkie współblogujęce poczytały o zmianach - za dwa dni wrócimy do normy.
Wcale nie jest tu pusto, to w Twojej kategorii jest pusto - zajrzyj do kategorii "Wszystkie".
Pozdrawiam ciepło.
-
2007/01/18 12:13:05
Splociku, biję się w piersi - w mojej kategorii jest rzeczywiście bardzo pusto, ale mam nadzieję, żę to w krótce się zmieni.
Zaglądam tutaj dosyć często, żeby popodziwiać wasze prace. Wpisuję się rzadko, bo zwykle towarzyszy mi w tym pewna panienka, która niestety zajmuje rączki mamusi. I mi jako osobie oglądającej bloga wydało się, że nagle wszystko zamarło, bo dziewczyny wystraszyły się nowego edytora.
Ale już widzę, że jest inaczej.
Pozdrawiam serdecznie.